Civil War Pensions

Civil War pension applications for Madison Co, FL.

Used with permission of the Florida State Archives and Library.

Pension # Last Name Given Name Regiment Spouse
A00093 ANDREWS James Jefferson 3rd Regt Inf Florida (Grubbs)
D17017 ARNOLD Charles Alabama Chrisitan (Lord)
A04783 ARNOLD James F. Georgia Margaret (Keeling)
D01103 BAILEY Joseph 5th Regt Inf Rachel (--)
A00124 BAILEY William H. 5th Regt Inf Ginsey (Simmons)
A01104 BARKER Elisha G. lst Bttn Spc Cav Rebecca (Keruf)
A00126 BEGGS Charles 4th Regt Inf America (Fair)
D01148 BELL George W. Home Guard Martha (--)
A02316 BEVAN Richard J. lst Bttn Spc Cav Nancy (Gramling)
A02654 BLAIR Henry A. lst Regt Inf Resv Julia (Roebuck)
A02010 BLANTON J. Ellis Arty Units Sarah (Morgan)
A02469 BLANTON William J. Home Guard Georgia (Stroud)
A04192 BRADFORD Thomas Coke Louisiana Anna (Newkirk)
A04244 BRADLEY Eli Georgia Anna (Downs)
A00114 BROOKS John F. 15th Conf Cav Catherine (McCaw)
A00102 BUNTING Ardis B. 2nd Regt Cav Bessie (Witherspoon)
A01669 BURNETT Daniel William lst Bttn Spc Cav Mary (Morrow)
A04022 BUTLER William H. South Carolina Rebecca (Cremers)
A00118 CALHOUN Thomas M. 5th Regt Inf Clarissa (Cottingham)
Al1451 CAMPBELL James R. 5th Regt INf Jan (Lanier)
A02366 CARRAWAY William H. 2nd Regt Cav Mary (Davis)
A00116 CARTER Alexander 5th Regt Inf Christianna (Rowland)
A00107 CASH Richard 5th Regt Inf Georgia (Rosoe)
A12434 CAULK James J. 4th Regt Inf Mary Ann (--)
A12497 CLARK Eli 5th Regt Inf Elvey (--)
A04901 CLIATT William A. Alabama Elizabeth (Slaughter)
A02373 CONE Fountain H. Navy Srv Lydia (Willis)
A01359 COODY James 5th Regt Inf Jane (McInis)
A00099 CORAWAY W.P. 2nd Regt Cav Martha (Witt)
D01185 COTTINGHAM Elkanah lst Regt Inf Resv Ann (--)
A01240 COWART John 2nd Regt Cav Mary (McColl)
A03315 CRISWELL David P. South Carolina Sarah (White)
A03682 DAMPIER Chappell M. Georgia Susan (Humphreys)
A03595 DAVIS John South Carolina Mary (Rodgers)
A02341 DIAL William H. 4th Regt Inf Mary (--)
A11608 DICE George 5th Regt Inf Lavinie (--)
A03732 DUNNAM John Q. Alabama Georgia (--)
A00350 DUVAL Phillip S. 2nd Regt Cav Katherine (Putman)
A10034 EDWARDS John L. Georgia Van (--)
A00098 EDWARDS William B.    Catherine (Ramsey)
D22645 EVANS Elias C. no service shown Julia (McGowan)
A02356 FAIRCLOTH Benjamin P. 5th Regt Inf Martha (Withington)
A04960 FERRILL Frank V. Alabama E. (Crosby)
D06598 FLORENCE Tolivar Alabama Margaret (--)
A00122 FLOWERS Jesse 2nd Regt Cav Lorena (Cone)
A12008 FLOWERS Joseph 5th Regt Inf Rebecca (--)
A00977 GALE Hiram 3rd Regt Inf Lucy (Sapp)
A02263 GARBETT Samuel L. 6th Regt Inf Mariah (Halland)
Al1778 GASTON Alexander lst Regt Inf Resv Jane (--)
D08709 GLASS John T. lst Regt Inf Resv Louisa (--)
A12365 GODFREY Joshua T. 5th Regt Inf Sydney (Wetherington)
A03966 GOLDEN Frank M. Alabama Mary (Johnson)
A11668 GRAMLING William J. 5th Regt Inf Mary (--)
A04890 GREGORY Ferdinand Starr Georgia Carrie (Tinsley)
A01561 GRIFFIN William D. 2nd Regt Cav M. (Sullivan)
A00103 GROMLING   lst Regt Inf Resv Percilla (Williams)
A01484 HADDEN Joshua Home Guard Louvinia (Cobb)
A03544 HALL Lymon Georgia Sallie (Phillips)
A00119 HAMMOCK Samuel lst Bttn Spc Cav Mary (Hodden)
A10102 HARDEE James Blacksher lst Regt Inf Vannie (--)
A03080 HARRELL William H. Georgia Sarah (Allbritton)
A04897 HAVEN G.B. Georgia N. (--)
A03072 HAVEN Henry Georgia Levinia (Colvin)
A03081 HAYNES Charlie W. Georgia Sarah (Burnett)
A02302 HAYS Elijah J. lst Regt Inf Virginia (Hammerly)
Al1452 HENDERSON Hiram 10th Regt Inf Martha (Rowell)
Al1479 HENDERSON Jasper M. 2nd Regt Cav Georgia (--)
Al1762 HENDERSON Samuel 5th Regt Inf  
A02734 HERNDON Levi H. llth Regt Inf Nancy (Downing)
A02425 HIGH William B. 10th Regt Inf Eliza (Jordan)
A01123 HILL John W. lst Bttn Spc Cav Susan (Grisham)
D06414 HILL W.B. 9th Regt Inf Susan (--)
Al1567 HILL Whitten B. 9th Regt Inf Susan (Young)
Dl1433 HINTON E.V. South Carolina Alice (--)
A04078 HINTON Edward V. South Carolina Alice (Palliam)
A03207 HOBBS Alfred Georgia Martha (Cox)
Al1184 HOLTON Josiah 5th Regt Inf Mary (Smith)
A01000 HORNE Henry Arty Units Mary (Purvis)
D19771 HORNE William J. 8th Regt Inf Savannah (Leary)
D23906 HUMPHRIES William Georgia Bitha (Dees)
A10307 HUTTON James Georgia Fannie (Jones)
A03579 IVEY Benjamin F. Georgia Eliza (Smith)
A12912 JARVIS A.J. 5th Regt Inf Martha (--)
A02707 JARVIS John lst Regt Inf Resv Sallie (Renfroe)
A00822 JARVIS Ruben lst Regt Inf Resv Mary (Blanton)
A01860 JEFFCOAT George W. 5th Regt Inf Elizabeth (Reaves)
A11186 JENKINS John a. 5th Regt Inf Sarah (Warren)
A10286 JERNIGAN James A. North Carolina Sarah (Clifton)
D13092 JOHNSON Duncon 5th Regt Inf Martha (Dukes)
A12405 JOHNSON John W. 5th Regt Inf Phoebe (--)
A04817 JOHNSON William S. Georgia Susan (Donaldson)
A03085 JONES J.T. Georgia Emily (Williams)
A03782 JONES Thomas Augustus Georgia Millie (Wallow)
A03078 KEEN Richard Georgia Martha (Dixon)
A03079 KELLY James M. Georgia Martha (Bass)
A01195 KENT James L. 5th Regt Inf Martha (Williams)
A01534 KING Lafayette Home Guard Elizabeth (Wilson)
A11609 KNOWLES Wiley 4th Regt Inf Eliza (--)
Al2502 LAMB Heron 10th Regt Inf Susan (--)
A00112 LANIER Clem 2nd Regt Inf Mary (Baker)
A11185 LANIER David S. lst Regt Inf Resv Felisha (Hole)
A01533 LANIER James 2nd Regt Cav Mary (Peek)
D01207 LEE Farmer 3rd Regt Inf Chilotte (--)
D01954 LEE W.D. 3rd Regt Inf Sarah G. (--)
A02449 LESLIE Madison L. 3rd Regt Inf Elizabeth (Clements)
A00362 LEWIS John 5th Regt Inf Elizabeth (Easters)
A02358 LIVINGSTON Archibald 3rd Regt Inf Fannie (Webb)
D01143 LLOYD Joseph P. 5th Regt Inf Ann B. (--)
A02363 LOPER Asa J. lst Regt Inf Resv Sarah (Witt)
A11870 LOPER Curtis A. 2nd Regt Cav Mary S. (--)
A02056 LYONS John P. 8th Regt Inf Minnie (Golden)
A12377 MALONE Drewry 15th Conf Cav Elizabeth (--)
A03813 MANNING John M. Georgia Wade (Foxnell)
D01093 MARTAIN George W. 3rd Regt Inf Nancy (--)
Al1653 McCLAMMA John Marion 4th Regt Inf Christiana (--)
D23828 McCLELLAN J.H. 5th Regt Inf Ellen (Miller)
A03610 McCLELLAND Jerry J. Georgia Catherine (Brady)
A11617 McCORMICK Eli 3rd Regt Inf Mary (--)
A03086 McCRONIE Eliz Georgia Martha (Bryon)
A01856 McCULLOCH J.W. 3rd Regt Inf Julia (Warren)
A00115 McCULLOUGH John F. lst Regt Inf Resv Joanna (McDaniel)
A00110 McCULLY Pearce 3rd Regt Inf Elizabeth (Ninner)
A00111 McDANIEL Duncan 3rd Regt Inf Florida (Sullivan)
A00123 McDONALD James M. lst Regt Inf Resv Sufonia (Whittier)
A00095 McLEOD David 10th Regt Inf Mary (Taylor)
A02254 McLEOD H.W. 3rd Regt Inf Estelle (Baker)
A04478 McLEOD Z.O. Georgia Winford (Quinn)
A01093 McMULLEN David J. 10th Regt Inf Martha (Stranol)
A00092 MOODY Lemuel C. 3rd Regt Inf  Almelia (Sullivan)
A04883 MOYE Counsell O. Georgia Fannie (Townsend)
A02080 MOZINGO Martin V.B. 3rd Regt Inf Georgia (Bird)
Al1835 NAPPER Benjamin B. Alabama E. (--)
Al1811 NEWSOME W.J. Georgia Amanda P. (--)
A01250 NORRIS William S. 5th Regt Inf Elizabeth (Granger)
A00290 ODOM Samuel lst Regt Inf Resv Martha (Turner)
A01647 OINEAL C.C. 2nd Regt Cav Eliza (Arline)
A02960 O'QUINN Daniel F. 10th Regt Inf Mondy (Pipkin)
A02314 PARKER Joseph P. 3rd Regt Inf Nancy (Lee)
A00976 PARKER Matthew 10th Regt Inf Mahala (Boyette)
A03077 PARRAMORE Redden W. Georgia Imogene (Moore)
A02357 PARRAMORE William L. 6th Regt Inf Hellen (Livingston)
A02512 PATTERSON Andrew E. 4th Regt Inf Lavinia (Swift)
A03082 PEARRE Albert L. Georgia Caroline (--)
A01637 PEEK Oscar Fitzalan 5th Bttn Cav (no wife shown)
A12439 PERT Elias 5th Regt Inf Emeline (--)
A00818 PETERSON Timothy lst Regt Inf Resv Lucy (Ronis)
A00109 PHILLIPS Sion W. lst Regt Inf Resv Susan (Marrio)
A01690 PICKLES Robert llth Regt Inf Sarah (Bass)
A11531 PINKARD James R. 2nd Regt Inf May (Rayborn)
A12258 PINSON William H. 4th Regt Inf Ellenor (--)
Al1182 PITTS Riley Bartlett Georgia Nancy (Standland)
A04295 POLLARD William A. Tennessee Rebecca (Blackwell)
A01056 PONDER Benjamin F. 4th Regt Inf Emily (Rye)
A10302 POPPELL William R. lst Bttn Spc Cav Sallie (Bailey)(Monzingo)
A01269 PORTER James Allen 5th Regt Inf S. (Taylor)
A00105 PORTER William T. 3rd Regt Inf Harriet (McDonald)
Al1187 POWER Frank E. 5th Regt Inf Catherine (Simmons)
A03850 PROSSER John J. Georgia Florida (--)
A01450 RANEW George Anderson 5th Regt Inf Mattie (Collins)
D17086 REAMS Josiah 4th Regt Inf Angelina (Strickland)
A11516 REVELS Riley 5th Regt Inf Emily (Lamb)
A12380 RICHARDSON David Arty Units Susanna (--)
D01095 RICHARDSON David Arty Units Susanna (--)
Al1181 RICHARDSON William 5th Regt Inf Steela (Morriss)
D01282 RODGERS Benjamin lst Regt Inf Resv Nancy Jane (--)
A00091 ROUTH Clifford D. 5th Regt Inf Eliza (Jenkins)
A04043 RUSSELL Robert G. South Carolina Sallie (Clary)
A01237 RYE Henry F. Arty Units Georgia (Hudson)
A00096 RYE Hosey Indpt Organizations Eliz (--)
A00117 RYKARD Edmun C. 4th Regt Inf Bethany (Strowhorn)
Al1927 SALE John S. South Carolina Mattie (--)
A02483 SANDERS Edward Benjamin lst Regt Inf Resv A.E. (--)
A00113 SEALEY Frederick W. 3rd Regt Inf Nancy (Denmore)
A01483 SEEVER James N. 10th Regt Inf M. (Sloan)
A01346 SHACKLEFORD Augustus W. 15th Conf Cav Susan (Witherspoon)
A00104 SHARP Thomas M. 10th Regt Inf Sarah (Gast)
A01051 SHAW Thomas J. 2nd Regt Cav Anna (Witherspoon)
Al1453 SHORTRIDGE George 3rd Regt Inf Nancy (Bell)
A00918 SILAS John 2nd Regt Inf Roxie (--)
A01797 SKIPPER C.Q. llth Regt Inf Rosa (Peyton)
A01453 SKIPPER Robert R. 5th Bttn Cav Maggie (Pinkard)
A03974 SMITH James Polk Georgia Sallie (--)
A00101 SMITH O.P. 10th Regt Inf Nancy (Wesson)
A12411 SOUTHALL B.F. Georgia Mariah (--)
A02129 STANDLEY William E. lst Regt Inf Resv Francis (Shephard)
A01713 STANFORD J.H. 5th Regt Inf Caroline (Crawley)
A01152 STANTON Thomas llth Regt Inf Lucy (Phillips)
A00094 STEBBINS Francis M. 3rd Regt Inf Georgia (Coffee)
D01104 STEBIUS Frank M. 3rd Regt Inf Georgia C. (--)
A03073 STEELE Thomas H. North Carolina Martha (Helms)
A11517 STEPHENS W.B. lst Regt Inf Resv Elizabeth (Douglass)
A00240 STEWART William F. 5th Regt Inf Martha (Sessions)
A02526 STOKELY Evy 5th Regt Inf Julia (Hadden)
A04416 STUBBS John J. South Carolina H. (Townsend)
A03753 STYLES Bryant A. Georgia Florence (Walker)
A00097 SUTLEY Absolum R. Indpt Organizations Martha (Paul)
A01822 TAYLOR William Burwell Home Guard Mary (Linton)
A04858 THARIN John McCullough South Carolina Louisa (Matthews)
A00090 THIGPEN Jessie 5th Regt Inf Mary Ann (Caul)
A02411 THOMAS Ivey A. lst Regt Inf Julia (Thompson)
A00034 THOMAS John S. llth Regt Inf Adella (Waring)
A00106 TILLIS Richard 2nd Regt Cav Rachel (McClelland)
A03084 TINDALL W.B. Georgia Henrietta (Tooke)
A00120 TOOLE John J. 5th Regt Inf Martha (Edins)
A02323 TUTEN Charles D. lst Regt Inf Eliza (Brooks)
A02288 VARN Enoch Jasper Home Guard Margaret (Livingston)
A01381 WADSWORTH Burton D. 2nd Regt Cav Elizabeth (--)
D20651 WALDREP Ford B. South Carolina Ann (Jarvis)
A00100 WALKER D.L. 5th Regt Inf Amanda (--)
A02237 WALKER James A. 5th Regt Inf Annie (Macon)
A01482 WASHINGTON Robert T. lst Regt Inf Resv Martha (Young)
A01945 WEBB Jeptha P. lst Regt Inf Resv Georgia (Clark)
A00108 WEBB L.A. 3rd Regt Inf Margia (Sullavan)
Al1787 WEBB Sammel S. 4th Regt Inf Louisa A. (--)
A01342 WEBB William A. 3rd Regt Inf Loucinda (Sullivan)
A11242 WILLIAMS John C. Georgia Lucinda (McDonald)
A00121 WILLIAMS R.L. 3rd Regt Inf Norcissa (Blair)
A11477 WILLIAMSON James U. Georgia Francica (Nelson)
A01115 WILLIAMSON John 10th Regt Inf Frances (Williams)
A02436 WILLIS John D. lst Regt Inf Matilda (Chancy)
A04033 WILSON David F. Georgia Emma (Steele)
A01423 WILSON Marion W. lst Bttn Spc Cav Arminda (Lanier)
A11183 WILSON R.D. Arty Units Emila (Lundy)
Al1729 WILSON Thomas J. South Carolina Fannie (--)
A12382 WILSON William M. lst Regt Inf Resv Jane L. (--)
A03643 WINFIELD James W. Alabama Amanda (Clark)
A03854 WOLFE C.J. Georgia Caroline (Corbett)
A03083 WOODARD John Monroe Alabama Nancy (Mercer)

Updated: 08 Jun 2010
Link: http://madisoncofl.ancestralsites.com/history/military/civil-war-pensions.html